50 yıllık mazisi olan Beşikçi Baharat geleneği unutmadan yeniliklerle geleceği planlıyor! 50 yıldır aynı mekanda hizmet sunmaya devam eden Beşikçi Baharat, 1959 yılında Necmettin Beşikçi tarafından kuruldu.

Trabzon’un ticaret merkezi olan Bedesten Caddesi’ nde şu anki mevcut yerinde kurulan mütevazi firma,kurulduğu günden itibaren Trabzon halkının gerek “Mutfak Baharatı” gerekse “Şifalı Bitki” ihtiyacını, en üst kalitedeki mamülleri temin ederek karşılamak için hizmet sunuyor.

Trabzon, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Giresun illerine hizmet veren Beşikçi Baharat, zamanla ürün çeşitlerini yan ürünlerle zenginleştirmiş ve bitkisel yağlar,kimyevi maddeler, pasta malzemeleri gibi ürünleri de pazarlamaya başlamıştır. 1977 yılında Necmettin Beşikçi’ nin vefatından sonra müesseseyi varisleri işletmeye devam etmektedir. Firma sahipleri bugünlere nasıl gelindiğini şu şekilde izah etmektedirler.

Genişleyen ticari piyasada halkımızın daha sağlıklı ve kaliteli ürünleri en yakınındaki alışveriş merkezinden temin etmesinin yollarını araştırdık ve öncelikle Trabzon halkını, ardından bölgemizi üstün kaliteli “Beşikçi Mutfak Baharatları” ile tanıştırmayı esas alarak tam otomatik paketleme makinelerinin bulunduğu paketleme ünitemizi 1992 yılında faaliyete geçirdik.

Trabzon sokaklarına kaliteli kahve kokuları yaymak istedik ve 1993 yılında birinci kalite “Beşikçi Kahvesi” satışına başladık. Kahvemiz halkımız tarafından beğenildi ve hak ettiği ilgiyi en kısa zamanda gördü.

Piyasada rekabetin artmasıyla birlikte Beşikçi Baharat olarak market raflarındaki yerimizi sağlamlaştırmak, ürünlerimizin kalitesini arttırdığımız gibi ürün ambalajında sağlıklı ve kaliteli şartları yakalamak için günümüz şartlarına cevap verecek yeni dizaynlar yaptık.

1999 yılından itibaren baskılı poşet ve sunumu kolaylaştıran kutular kullanmaya başladık. Dünyayı küçülten teknolojilerden uzak kalamazdık. Bu amaçla internet teknolojilerini yakından takip ederek bu sahada da yerimizi almamız gerektiğine inandık ve internet sitemizi kurduk.

2009 yılında Uzun Sokak şubesini hizmete soktuk. Halkımıza hizmet bilinciyle oluşturulmuş mağaza konseptiyle Uzun Sokak İnci Garajı aralığında açtığımız mağazamız 50 yıllık tecrübe ve günün mağazacılık anlayışını bir arada bulunduruyor.

Son 20 yıldır ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara karşı kalitesinden ve bulunduğu konumdan taviz vermediklerini ifade eden firma yöneticileri hedeflerini ise şöyle açıkladı:

  • Yeni paketleme ve ambalaj teknolojilerini takip ederek sağlıklı ve kaliteli mamullerin üretimine devam etmek,
  • AR-GE çalışmalarıyla şifalı bitkiler çeşidimizi güçlendirerek halkımızın bilinçlenmesine katkıda bulunmak ve halkımızın iyi niyetini suistimal etmeden dertlerine derman olabilmek,
  • Trabzon’u ve bütün bölgeyi yeni ürünlerle tanıştırıp hizmet sahamızı genişletmek…