Haşhaş Yağının Faydaları

Bildiğimiz gibi,doğadaki bazı bitkiler birçok hastalığa doğal ilaç tedavisi şeklinde uygulanmaktadır. Bunlardan birisi olan Haşhaş da doktor kontrolünde kullanıldığında vücut sağlığı açısından bol faydalı olmaktadır. Tıbbi açıdan düşünürsek , çoğu ağrı kesici ilaç yapımında haşhaş kullanılmaktadır. Özellikle diş ağrısına , sancı oluşumuna,ishale karşı ciddi anlamda faydalı bir bitki olan haşhaş; yanlış kullanımı sonucu zarar da verebilmektedir.

Haşhaş Yağının faydalarından bazılarını inceleyecek olursak;

1-) Baş ağrılarını dindirir.
2-) İçerisinde bulundurduğu demir minerali dolayısıyla kırmızı kan hücreleri üretimini arttırır ve kansızlık için tedavi edici bir yöntemdir.
3-) Kalp sağlığı açısından vücuda önemli katkı sağlar ve kalp krizi riskini düşürür.
4-) Bağışıklığı güçlendirmektedir.

Haşhaşın bu faydalarının yanında yanlış kullanımına bağlı olarak vücuda verebileceği zararlar da olmaktadır. Örnek verecek olursak; haşhaşın içilmesi sonucu zehirlenme gerçekleşebilir. Sindirim sistemini direkt etkileyebileceği için tansiyon düşüklüğü durumu da söz konusudur.

Unutmayınız ki; şifalı bitkiler yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kişisel araştırmalarla bilinçsiz kullanım, vücuttaki diğer fonksiyonları etkiler ve daha kötü sonuçlar doğurabilir…

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir